Eskişehir Valiliği
Eskişehir Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Eskişehir Valiliği
Eskişehir Valiliği

COVID-19 TEDBİRLERİ KAPSAMINDA EGZOZ ÖLÇÜMLERİ HAKKINDA GENELGE

10 Nisan 2020
COVID-19 TEDBİRLERİ KAPSAMINDA EGZOZ ÖLÇÜMLERİ HAKKINDA GENELGE

          Tüm Dünya’yı etkisi altına alan Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında Bakanlığımızca Egzoz Gazı Emisyon Ölçümleri hakkında 2020/10 ile 2020/11 sayılı Genelgeler yayımlanmıştır.

          2872 Sayılı Çevre Kanunu'nun 4 üncü ek maddesi uyarınca; motorlu taşıt sahipleri, egzoz emisyonlarının yönetmelikle belirlenen standartlara uygunluğunu belgelemek üzere egzoz emisyon ölçümü yaptırmak zorundadır. Egzoz gazı emisyon ölçümlerini yaptırmayanlar için aynı Kanun'un 20. maddesi kapsamında idari para cezası uygulanmaktadır. Egzoz gazı emisyon ölçümlerine ilişkin usul ve esaslar, 11.03.2017 tarih ve 30004 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde yürütülmektedir.  

          Yukarıda belirtilen mevzuat hükümleri gereğince egzoz gazı emisyon ölçümleri yaptırmak zorunda olan araç sahipleri;

          Bakanlığımızın 2020/10 sayılı Genelgesi ile, 65 yaş ve üzeri kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızın sokağa çıkma yasağı tarihinden itibaren egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmalarının ertelendiği ve yasaklama kaldırıldıktan sonraki 45 gün içerisinde yaptırabileceklerdir. (2020/10 sayılı Genelgeye ulaşmak için tıklayınız)

                                                                                                         

          Bakanlığımızın 2020/11 sayılı Genelgesi ile de egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmak zorunda olan vatandaşlarımızın genelgenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içerisinde egzoz gazı ölçümlerini yaptırmadıkları takdirde bu süre sonundan itibaren 45 gün içerisinde egzoz gazı emisyon ölçümünü yaptırabileceklerdir. (2020/11 sayılı Genelgeye ulaşmak için tıklayınız

                                                         

            Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır