Eskişehir Valiliği
Eskişehir Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Eskişehir Valiliği
Eskişehir Valiliği
SIFIR ATIK PROJESİ

                                                        

SIFIR ATIK PROJESİ NEDİR?

İsrafın önlenmesi, doğal kaynaklarımızın daha verimli kullanılması, oluşan atık miktarının azaltılması, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrılarak geri dönüşüm sistemine sevk edilmesi noktasında mevcut sistemi daha düzenli, sistemli ve uygulanabilir bir temele oturtmak amacıyla İlimizde Sıfır Atık Projesi hayata geçirilmiştir. Söz konusu proje, hem Cumhurbaşkanlığımız Külliyesi’nde hem de Bakanlığımızda uygulamaya geçirilmiş olup 26.09.2017 tarihinde gerçekleştirilen açılış toplantısıyla da Sıfır Atık Projesi’nin tüm Türkiye’de uygulanması için çalışmalar başlatılmıştır.

Bakanlığımız tarafından hayata geçirilen Sıfır Atık Projesinin tanıtım toplantısı, İlimizde Valimiz Sayın Özdemir ÇAKACAK başkanlığında, kamu kurum ve kuruluşları, alışveriş merkezleri ile bin ve üzeri sayıda çalışanı bulunan işletme temsilcilerinin katılımıyla 07/02/2018 tarihinde Valiliğimiz Yunus Emre Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilmiştir.

Proje kapsamında; sıfır atık sistemini yürütecek, koordine edecek, atıklar ile ilgili kayıtları tutacak ve kurumlarında/işletmelerinde sıfır atık yönetiminden sorumlu olacak temsilcilere (odak noktalarına) yönelik olarak, İl Müdürlüğümüzce 26/02/2018 tarihinde bilgilendirme toplantısı yapılmıştır. Sunum sonrasında kurum/işletme temsilcilerinin soruları cevaplandırılmıştır.

 

PROJE MATERYALLERİ

:: Kurum/kuruluş/işletmeler tarafından atık teslimi aşamasında doldurulacak örnek Çizelge için tıklayınız.

:: Atıkların türlerine göre ayrıştırılması amacıyla oluşturulan örnek Renk Skalası için tıklayınız.