Eskişehir Valiliği
Eskişehir Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Eskişehir Valiliği
Eskişehir Valiliği

İL MÜDÜRÜMÜZÜN 5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ MESAJI

04 Haziran 2020
İL MÜDÜRÜMÜZÜN 5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ MESAJI

          Ülkemizde geçmişten süregelen çevre sorunlarına karşın geliştirilen etkin çevre politikaları sayesinde, bir yandan büyük sanayi atılımları gerçekleştirilmiş, bir yandan da büyük ölçekli çevre yatırımları yapılarak çevrenin korunması adına önemli işler başarılmıştır. İl Müdürlüğü olarak şehrimizde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın stratejileri doğrultusunda aynı bütüncül ve etkin politikalar izlenmektedir.

          Bunun sonucu olarak şehrimiz, büyük sanayi işletmelerini barındıran bir şehir olmakla birlikte havası, suyu ve verimli topraklarıyla ülkemizin en yaşanabilir kentlerinin başında gelmektedir. İl Müdürlüğü olarak çevrenin korunması, geliştirilmesi ve iyileştirilmesi konularında yaptığımız çalışmaların hedefi, halkımızın daha temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamasını temin etmektir.

          Hepimizin bildiği üzere, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinde başlayarak  dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla tüm dünya mücadele etmektedir. Bu mücadele sırasında ülkemiz, tüm kurum ve kuruluşlarıyla her türlü tedbiri alarak ortaya koyduğu başarısıyla Dünya genelinde örnek ülke olarak gösterilmektedir.

          Bu süreç, doğanın sonsuz kaynaklarını bir günde aynı hızla nasıl geri alınabildiğini, iki aylık evde kalma uygulaması bile pırıl pırıl akarsuların, yemyeşil doğanın ve tertemiz bir nefesin önemini bizlere hatırlatmış oldu.

          Doğaya ve çevreye dair bakış açımızı düzeltmediğimiz takdirde ecdadımızın mirası, evlatlarımızın emaneti olan bu dünyanın yaşanılır bir yer olmaktan çıkacağı unutulmamalıdır.  Gelecek nesillere daha yaşanabilir ve yeşil bir dünya bırakabilmek için, Cumhurbaşkanımızın saygıdeğer eşi Emine ERDOĞAN hanımefendi himayelerinde ülkemizde başlatılan “Sıfır Atık Projesi” toplumumuzda büyük destek görmüş, kısa sürede benimsenerek toplumun tüm kesimlerinde uygulanmaya başlanmıştır. 2018 yılı Şubat ayı içerisinde İlimizde başlattığımız proje, şu anda İlimizdeki tüm kamu kurum ve kuruluşları, büyük sanayi kuruluşları, okullar ve alışveriş merkezlerinde etkin bir şekilde uygulanmaktadır.

          Geride bıraktığımız yıl içerisinde bu proje kapsamında; 9.457 ton kağıt, 3.454 ton plastik, 573 ton cam, 4.302 ton metal atık, 19.888 ton karışık atık kaynağında ayrılmış ve toplam olarak 37.675 ton atık tekrar ekonomiye kazandırılmıştır.

          Toplanan bu atıklar sayesinde 130.474.286 kilowatt enerji tasarruf edilmiş, 4.167.257 kg sera gazı salınımı engellenmiş, 298.401 ağaç kesilmekten kurtarılmış, 161.373 varil petrol kullanımı önlenmiş ve 491.531 m3 su tasarrufu sağlanmıştır.

          Dünya Çevre Günü’nün 48. yılında, bu konuları bir kez daha düşünmek, yapabileceklerimizi gözden geçirmek, gelecek nesillere daha yeşil ve daha sağlıklı bir dünya bırakmak için,  bu günün toplumsal duyarlılığı arttırmaya vesile olacağı inancı ile tüm halkımızın 5 Haziran Dünya Çevre Gününü kutluyor, saygılar sunuyorum.

                                                                                                                                                                                                       

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır